About the Author

Justyna Kulisa is a writer with 22 years of experience, who—according to her readers—breaks their hearts on a daily basis. She specialises in stories focused on characters rather than the world at large, where nothing is ever black and white and every choice has its consequences. Her genre of choice is adult fantasy, but occasional ventures into scifi elements happen as well.

One of her short stories was featured in the first Polish queer anthology. She’s currently working on her debut novel (working title: Dawn That Never Came) that tells a story of two women doing their best to survive in the world on the cusp of its end.


Non-fiction publications

Book reviews:

  • Katarzyna Kaczor Z “getta” do mainstreamu. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012) 🇵🇱

Katarzyna Kaczor w swojej książce. Polskie pole literackie fantasy (1982-2012)” z pietyzmem buduje dokładny obraz etapów, jakie przeszła polska fantasy od momentu jej ukształtowania się aż do osiągnięcia ugruntowanej pozycji na rodzimej scenie literackiej. Autorka pełnymi garściami czerpie z własnej, niezwykle głębokiej znajomości rozważanego tematu i umiejętnie korzysta z niej w celu zaprezentowania czytelnikom ostatnich trzydziestu lat rozwoju polskiej fantasy i jej stopniowego uzyskiwania autonomii w ogólnym polu literackim. Nakreślony zostaje obraz początku rodzimej fantasy jako zaledwie subpola w polu fantastyki naukowej, z ferworem deprecjonowanego wręcz od momentu pojawienia się, co w konsekwencji miało wpływ na pierwsze próby literackie, jakie z czasem stały się wyznacznikiem kierunku, w którym podążali polscy twórcy fantasy. Przytoczono pierwsze konflikty i inicjatywy wydawnicze na rynku książek i czasopism; widzimy kształtujące się osobowości autorów i ich odmienne poglądy na własną twórczość, które ostatecznie doprowadzają do niezwykłego bogactwa publikacji, jakiego czytelnicy doświadczyli na przełomie wieków i w pierwszej dekadzie wieku XXI.

Read more at ArtPapier

  • Sylwia Kubryńska 30 sekund 🇵🇱

Ograniczony dostęp do antykoncepcji (w tym awaryjnej), aborcja dopuszczalna jedynie w kilku przypadkach (w dodatku niejednokrotnie nieprzeprowadzana nawet pomimo spełnionych ustawowo i medycznie warunków), co stymuluje rozwój podziemia aborcyjnego, brak powszechnej i kompetentnie prowadzonej edukacji seksualnej czy komiczne wręcz argumenty przeciwko ratyfikacji ogólnoeuropejskiej konwencji antyprzemocowej – taka jest rzeczywistość, której doświadczają w Polsce kobiety. Tego typu tematy zawsze były kontrowersyjne – pomimo że zgodnie z logiką i zwykłą ludzką przyzwoitością wcale takowe nie powinny być – zwłaszcza w ostatnich latach, przy coraz większym przechyle nastrojów społecznych na prawo. Praktycznie nie da się zająć neutralnego stanowiska w kwestii praw kobiet, ale może tak właśnie powinno być; może trzeba krzyczeć tak długo, aż zwyciężą rozsądek i cywilizowane, pozbawione stereotypów i uprzedzeń rozwiązania.

„30 sekund” Sylwii Kubryńskiej stanowczo należy zakwalifikować jako krzyk.

Read more on ArtPapier

  • Marcin Wójcik Celibat 🇵🇱

Biorąc pod uwagę, jak znaczącym elementem życia i rozwoju człowieka jest jego seksualność, oraz fakt, że Kościół wymaga od księży rezygnację z niej, należałoby przypuszczać, że klerycy powinni przez cały okres kształcenia być pod opieką psychologa i seksuologa, nie wspominając już o zajęciach na ten temat. Podczas lektury książki wychodzi na jaw, że jest wręcz odwrotnie, a seksualność staje się tematem tabu, z którego co najwyżej można się wyspowiadać.

Read more on ArtPapier

  • Nina Witoszek Najlepszy kraj na świecie 🇵🇱

Podsumować cały kraj z jego narodem, nieraz ukrytymi przypadłościami i wadami na niespełna dwustu stronach nie jest łatwo. Zrobić to w sposób, który przykuje czytelnika i podbije jego serce – jest jeszcze trudniej. Nina Witoszek w swojej książce „Najlepszy kraj na świecie” próbuje dokonać niemożliwego – i nie do końca jej się to udaje.

To zdecydowanie nie jest książka dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie miał kontaktu z kulturą norweską. Nie jest też pozycją dla osoby, która spogląda na Norwegię poprzez różowe okulary optymizmu i zauroczenia.

Read more on ArtPapier

  • Piotr Babiński Korporacja Kościół. Wyznania księdza 🇵🇱

Chwytliwy tytuł jest wszystkim. W dobie clickbaitów i powodzi informacji, które szybko powstają i jeszcze szybciej znikają, przykucie uwagi czytelnika staje się niezwykle trudne, a utrzymanie jej jeszcze trudniejsze. Jednak jak to zwykle z clickbaitami bywa, jakość treści, do której przyswojenia próbują zachęcić, niejednokrotnie okazuje się co najmniej wątpliwa – i z tym też mamy do czynienia w książce „Korporacja Kościół. Wyznania księdza”.

Read more on ArtPapier